Så får du bort sillukten från fingrarna
Fastnar sillukten på händerna? Testa att gnida in händerna med tandkräm, citron eller kaffe som brukar ta bort lukten. Eller gnugga fingrarna mot rostfritt stål -i välsorterade köksaffärer finns speciella ståltvålar.
MSC-certifierat
Sedan 2016 är det svenska och danska sillfisket i Skagerrak och Kattegatt certifierat av MSC. Det innebär att sillen fiskas på ett hållbart sätt. MSC-märkt sill har grönt ljus i fiskguiden från WWF.
Fet och nyttig
Det finns nyttigt omega-3 fett i sill vilket gör gott för kolesterolet och för hjärnan. Vitamin D och selen är andra exempel på näringsämnen som finns i sill.
Matjes och miljön
Ur miljösynpunkt är både sill och strömming utmärkta val. I Världsnaturfondens WWF:s guide ”Fisk till middag” rekommenderas vi att äta mer sill och strömming eftersom det fortfarande finns gott om dem. En del av sillfångsterna används idag
till djurfoder. Med tanke på havens resurser är det smartare att vi äter sillen själva, menar WWF. Det finns även sill som är märkt med Krav eller MSC (Marine Stewardship Council); då kommer den från ett hållbart fiske från vilda bestånd.