Tortellinigratäng med mozzarella

Är det inte fiffigt med gratänger? När gratängen är gjord och satts in i ugnen, har man tid att göra salladen och sen kan man lite snabbt göra snyggt i köket och njuta av gratängen och salladen.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 20 2024

Ingredienser
4 portioner
500 g tortellini (gärna med ost & skinka)
1 förp majskorn (à 150 g)
1 förp pastasås med basilika (à 390 g)
2 1/2 dl matlagningsgrädde
1 kycklingbuljongtärning
1 krm chiliflakes
1 tsk oregano
salt
peppar
2 förp mozzarella (à 125 g)
1 kruka sallad eller romansallad
250 g miniplommontomater
1 msk olivolja
1/2 msk rödvinsvinäger
Gör så här
00:03:00
00:10:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2364 KJ / 565 kCal
Fett31 g
Salt4 g
Kolhydrater44 g
Protein23 g
Klimatguide
1,40 - 2,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.

Kommentarer
18 stNär jag lade in receptet i en viktminskningsapp (lifesum) så diffade uträkningen på mer än 100 kalorier pp vilket gör att måltiden exkl grönsakerna och olivoljan landade på 685 kalorier .. Eftersom jag ofta använder icas recept så blir jag fundersam på vad som stämmer angående kaloriuträknkmgarna.. har inte sett sån stor differens tidigare.. tacksam för återkoppling (jag tog icas mozzarella ost) helena
Helena
Hej Helena! Stort tack för din kommentar och för att du är så uppmärksam på detaljerna I våra recept. Vi har tagit till oss av din feedback och dubbelkollat näringsberäkningen för receptet en extra gång. Ibland kan beräkningar skilja sig åt om man tittar på råvikt kontra tillagad vikt, om man räknar med hjälp av olika sorters verktyg (appar, kostdatasystem eller liknande) eller på grund av att man räknat på olika varumärken av samma ingrediens. I det här fallet är de angivna värdena korrekta och du kan känna dig trygg med att näringsvärdena för detta recept stämmer utifrån mängderna i ingredienslistan. Hälsningar Redaktionen
ICA-köket
Följde tidigare tips och hade i 1/2 dl grädde extra och Kryddade upp med basilika och chili. Jättegott!
Anna
Snabbt och gott. Bra som matlåda. La till lite egna kryddor, som oregano och chili
Emilia
Följde tipsen och kryddade extra med chili och oregano. Blev bra!
Louise
Nja, inte så gott… smakade närmast kartong.
Christian
Så Gott och enkelt. Kryddade upp m lite oregano och chili efter att jag läste här.
Caroline
Väldigt enkla men goda smaker, familjevänlig! Roligt med tortellini. Nästa gång kryddar vi på eget bevåg.
Pontus
Snabbt och enkelt. Ganska gott
Anna
Lite extra grädde och kryddor så blev det toppengott
Niklas
Inte så mycket smak, men snabbt och enkelt
Jeanette