Tomatsoppa med enbär och parmesankrutonger

Vissa dagar passar inget bättre än en len, värmande tomatsoppa. Den här har smak av enbär och toppas med krispiga levainkrutonger som smaksatts med smält parmesan.

Ingredienser
4 portioner
Soppa
1 gul lök
2 vitlöksklyftor
1 kg kvisttomater
2 msk olivolja
3 dl vatten
1 grönsaksbuljongtärning
2 tsk rödvinsvinäger
5 enbär
salt
svartpeppar
Krutonger
6 skivor vetelevain
2 msk olivolja
1 dl finriven parmesan
Gör så här
00:15:00
00:20:00
00:03:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi1264 KJ / 302 kCal
Fett18 g
Salt2 g
Kolhydrater23 g
Protein10 g
Klimatguide
0 - 0,5 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Väldigt god soppa! Bjudit på den massor med gånger men man behöver ta ut hälften av enbären innan man mixar. Och smaka upp med lite extra kryddor.
Johanna
2025-02-06Den här soppan blev tyvärr inte alls god och vi (för första gången) fick kasta ut allt och handla en pizza istället. Smaken av enbären tog över helt och det föll oss inte alls i smaken tyvärr.