Om du gillar amerikanska pannkakor ska du testa det här ljuvliga receptet på pösiga blåbärsplättar. Läckra, små, delikata plättar som du serverar med blåbär, flytande honung och florsocker. Fantastiskt gott!
Innehåller gluten och ägg.
Gör laktosfri: använd laktosfri mjölk och laktosfritt matfett.
Gör mjölkproteinfri: byt mjölk och soja-, havre- eller risbaserat mjölkalternativ, använd mjölkfritt matfett.
Har du lagat receptet?
Kommentarer
Det är svårt att göra just det här receptet helt gluten, mjölk- och äggfri, utan då skulle vi hellre hänvisa till ett helt annat recept: http://www.ica.se/recept/gluten-agg-och-mjolkfri-pannkaka-292931/ och vill man göra blåbärspannkakor, skulle vi helt enkelt lägga i blåbär i smeten innan gräddning.
Redaktionen
2015-05-11Jag har inte provat receptet än men det låter både gott och spännande! Bra med tipsen hur man kan göra plättarna både laktos- och mjölkproteinfria . . . MEN, varför inte ge tips om hur man kan göra dem utan ägg och / eller glutenfria också? Skulle gärna vilja ha recept på det. Mvh Ingalill Winell Ps. I informationen "policy för personuppgifter" kunde jag inte se hela texten, tror att det fattas en eller ett par rader. Ds.
Inga-lill
2015-05-04