Makaronipudding med bacon och tomat

Makaronipudding är en riktig klassiker som passar för hela familjen. Denna rätt gör du genom att hälla makaroner, sojabönor och bacon i en långpanna för att sedan hälla över äggstanning. I ugnen reder den sig själv och toppad med färska tomater och ost blir makaronipuddingen riktigt smarrig.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 8 2016

Gör så här
00:06:00
00:02:00
00:15:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2852 KJ / 681 kCal
Fett31 g
Salt3.9 g
Kolhydrater57 g
Protein40 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.

Kommentarer
11 stDen jävla osten då ?
Mats
En god makaronipudding med cayennepeppar & paprika pulver, snabbt och enkelt!
Paul
Okej och enkelt. Blir dock lätt stabbigt med makaronipudding. Mer tillbehör / kryddor hade behövts.
Peter
Enkelt och gott. Behöva dock kryddas upp en del för att det inte ska bli tråkigt.
Mathias
Enkelt och gott. Jag låter baconet vara i ugnen när pastan kokar
Rose-marie
Om man vill använda fryst vegobacon - behöver det tinas eller stekas först, eller kan man lägga på det fryst? Tacksam för svar!
Camilla
Det var så gott så 4 port. makaroner var för lite med 2 grabbar vid bordet. Måste utöka receptet nästa gång
Agneta
Supergott 👌
Tom
3/5 Hela familjen åt bra. Även de kräsna. Vi serverade med grönsallad och guacamole.
Camilla
Detta var en fullpoängare. Gillades av alla i familjen. Lite x-tra kryddning med ketchup behövdes dock =)
Anna