Kycklingsteak med rostade potatisskivor

Kyckling och potatis; ja tack! En härlig brynt kyckling serveras här med ugnsrostade potatisslantar som man saltat och pepprat. Kycklingen har även fått sällskap av både matlagningsgrädde och dragon innan den läggs på tallriken. Den fräscha, men lite speciella tomatsalladen passar utmärkt till detta!

Ingredienser
4 portioner
Potatis
900 g potatis
1 msk olja
salt
peppar
Kyckling
4 kycklingsteaks eller klubbfiléer (urbenad klubba med skinn)
1/2 msk olja
2 1/2 dl matlagningsgrädde
1 tsk dragon
2 tsk vitvinsvinäger
Tomatsallad
1/2 msk olivolja
1 tsk dijonsenap
1/2 msk rödvinsvinäger
1/2 rödlök
1/2 förp plommontomater (à 500 g)
Gör så här
00:25:00
00:07:00
00:05:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi1983 KJ / 473 kCal
Fett17 g
Salt1.3 g
Kolhydrater46 g
Protein30 g
Klimatguide
0 - 0,5 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Testa liknande recept
- Kycklingsteak med couscous och hummus
- Rostad rotselleri med dragondipp och grönkålsskott
- Biffar med rostad potatis och dragondipp
- Pasta med grillad paprikaröra
- Kalkonpasta med tomat
- Kycklingfärssås med pasta och tomater
Kommentarer
(6)J
Johan oskar
Glöm inte att ta tempen så den säkert är över 70 grader eftersom det är kyckling om du inte skär den i mindre bitar efter stekning. Storleken på bitarna kan variera så inte säkert att 7 minuter plus 5 min kokning räcker. Salmonella eller campylobacter är tyvärr vanligt i kyckling. Jag tycker receptet borde vara bättre i detta avseende. I övrigt tyckte jag att det var gott så hoppas jag klarar mig.
ICA-köket
Hej Johan-oskar! Du har helt rätt! Vi brukar alltid ange innertemperatur i våra kycklingrecept, men av någon anledning hade den informationen fallit bort just här. Jag har nu uppdaterat receptet så att det står tydligt. Stort tack för att du uppmärksammade oss på det! Vänliga hälsningar, Sophie
M
Mats
Hej det var jätte gott! så på andra som tyckte🙄 en förutsättning är ju allt att man måste kunna laga mat 😀😏
S
Sandra
Önskar det hade varit file, kycklingen var verkligen ingen höjdare
M
Margareta
Skulle tagit bort stjärnorna vid kommentaren oätlig.
M
Margareta
Kycklingen oätlig. Smakade som Willys billigaste som jag handlade för många år sen. Konsistensen svampig trots extra påstekning.
ICA-köket
Hej Margareta! Låter som du fått en dålig råvara. Gå gärna tillbaka till butiken och reklamera. Hälsningar Michelle
R
Rosita
Mycket gott men gärna filéer nästa gång. På dessa stekar finns inte mycket kött.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.