Inspirerande och goda grönärtfritters får sina smaker från gröna ärter, vitlök och grana padano. Tillsammans med den krämiga och klassiska tzatzikin har du härlig middag att se fram emot!
Ett recept från:
ICAs matkasse
v
22 2020
Innehåller gluten och mjölkprotein.
Gör laktosfri: välj laktosfritt smör och turkisk yoghurt.
Gör äggfri: känsliga äggallergiker bör välja ost utan konserveringsämnet E1105 Lysozym, t ex parmigiano reggiano.
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Josefin
12/2/2020Riktigt goda!! Jag gjorde dessa till 5-6 st "biffar" och gräddade ca. 15 min på varje sida istället. Slängde även ned lite chiliflakes i stekpannan när jag fräste på lök och vitlök :)
Cecilia
6/7/2018Jättegoda krispiga plättar! Hela familjen tyckte om detta