Spaghetti med basilika och rimmat fläsk

Spaghetti med basilika och rimmat fläsk är en rätt som du gör på ett kick. Pastan kokas enligt anvisningar där bönorna läggs i mot slutet. Fläsket steks tillsammans med färsk basilika innan den blandas med pastan och bönorna. Toppa med osten och det är dags att slå sig till bords.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 12 2015

Gör så här
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi3269 KJ / 781 kCal
Fett47 g
Salt3.3 g
Kolhydrater54 g
Protein32 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Testa liknande recept
- Sojabönsrisotto med svartkål och tomat
- One pot chicken Alfredo
- Svartkålspasta med sojabönor
- Risonirisotto med champinjoner och sojabönor
- Sojabönscarbonara
- Krämig spaghetti med stekt grillost

Kommentarer
(4)A
Anette
Snabbt och gott när sommaren bjöd på 32˚C. Vi bytte sojabönorna mot gröna bönor.
P
Per
Jag fick upp detta recept när jag skakade fran slumpmässiga recept. Verkligen gott tycker jag och resten av familjen, även de utflugna barnen.
ICA-köket
Hej Malin! Tråkigt att du är missnöjd! Billiga veckan är ett koncept vi har med 5 maträtter/vecka och om man följer det blir TOTALEN billigare för att man använder upp all mat. (Ej att det är billiga råvaror) I det här receptet så är det rimmade fläsket mer som ett tillbehör till denna rätt, och rätten i sig har tillräckligt med energi, rent näringsmässigt.
M
Malin
inte alls nöjd, väldigt lite kött till 4 pers. Varför billiga veckan, man betalar ju o då vill man inte få billiga råvaror?! Bra tips om man har ont om pengar o man vill göra billig rätt men det vill man inte ha om man betalar för matkasse!
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.