Grönärtsfritters med mynta- och yoghurtdipp

Testa något nytt i form av grönärtsfritters! Dessa gröna biffar gjorda på ärtor, mjöl av vita bönor och vitlök som tillagas i ugnen blir underbart goda. Ät dem tillsammans med krämig myntadipp, fluffigt ris och en krispig sallad. Smaklig spis!
Ett recept från:
ICAs matkasse v 10 2018

Ingredienser
4 portioner
Grönärtfritters
1 gul lök
1 msk smör
2 vitlöksklyftor
250 g gröna ärtor
1/2 dl vatten
2 msk olivolja
2 dl mjöl av vete & vitabönor (2 dl motsvarar 110 g)
1 tsk bakpulver
1/2 tsk salt
Myntadipp
1 kruka mynta
1/2 gurka
2 dl turkisk yoghurt
salt
peppar
4 port ris eller annat gryn
Sallad
1 gul paprika
1/2 gurka
250 g körsbärstomater
65 g mangold
Gör så här
00:20:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2676 KJ / 639 kCal
Fett21 g
Salt2 g
Kolhydrater83 g
Protein22 g
Klimatguide
0 - 0,5 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.

Kommentarer
3 stEmilie
Ganska smaklöst, ärtbiffarna är ganska torra så gör dubbel mängd dipp till! Mer krydda i allt. Myntan är den enda smak som egentligen finns..
Camilla
Var kan jag köpa mjölet?
ICA-köket
Hej Camilla! I välsorterade butiker kan du köpa den. Prata med din handlare om de kan plocka hem den. Det är Kung Markatta som har den (950 g). Hälsningar Michelle
Johanna
Står att rätten är glutenfri vilket den inte är om det är mjöl av vete i den!
ICA-köket
Du har helt rätt! Vi ber så mycket om ursäkt för detta misstag och har självklart korrigerat detta nu. Hälsningar Michelle