Gräddig pastalåda med kryddig färs

En gräddig pastalåda brukar gå hem hos de flesta i familjen. Här smaksätts den med en lite kryddigare färs, vilket passar utmärkt till pastan och gräddens milda smaker. Servera pastalådan med tomater och middagen är redo att njutas av!
Ett recept från:
ICAs matkasse v 3 2026

Gör så här
00:01:00
00:20:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi3754 KJ / 897 kCal
Fett41 g
Salt4 g
Kolhydrater84 g
Protein45 g

Kommentarer
9 stKräver lite mer kryddor men det är lätt att åtgärda om man smakar av färsen innan den blandas med pastan. I mitt tycke stora portioner men det gör ju inget att det blir till matlåda.
Monica
Håller med de andra skribenterna, smaklöst. Mer lök, grönsaker och ost på toppen, hade kanske gjort rätten mer spännande.
Rasmus
Smakade ingenting, trots att jag använde en smaksatt cr fraiche istället för mjölk, vitlök och kryddade på mer efter läst kommentarerna.
Anna lena
Smaklöst
Marie-louise
Smaklöst...tyckte till och med barnen!
Martin
Ingen smak trots att jag kryddade extra. Till och barnen tyckte att det var tråkigt
Nadia
Väldigt basic och väldigt mycket kalorier för så lite smak. Men billigt och fyller ut bra.
Mattias
Nej nej nej tack. Så tam i smaken. Här skulle det ha kryddats med både det ena och det andra. Creme Fraiche med någon smak. Rekommenderas inte om man inte gör om receptet. ☹️
Elisabet
Familjen älskade jag förstår inte varför den har tre och en halv stjärnor jag ger den fem sjärner
Suzanna
Hej Suzanna! Kul att du gillar det! Det är för att receptet är uppdaterat så att det blev smarrigare. Hälsningar Niclas
ICA-köket