Detta måste vara en av de mera klassiska rätterna vi har. Falukorv med snabbstuvade makaroner. Ibland kräver man inte så mycket mer än så för en god middag! Servera tillsammans med lite gröna paprikaskivor och du är redo att hugga in.
Ett recept från:
ICAs matkasse
v
31 2020
Gör glutenfri: välj glutenfri pasta.
Gör laktosfri: välj laktosfri grädde, mjölkdryck och smör.
Gör mjölkproteinfri: byt ut grädden, mjölkdrycken och smör mot mjölkproteinfria ersättningsprodukter.
Gör äggfri: välj äggfri pasta.
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Therése
1/8/2021Till Marianne. Varför är det dumt med att betala för makaroner och korv i en matkasse? Gammal tråd/kommentar förvisso. Men jag blev lite fundersam för det måste jag ha missat att det ska kännas dumt med mat man handlar hem.
Mariann
8/1/2020Ja vad säger man. Det kändes lite dumt att betala pengar för vanliga makaroner och falukorv i en matkasse.
Emma
3/26/2020Paprika var inte de jag hade valt kanske men detta är ju gott hur som!