Denna rätt är en riktig smakexplosion! Kyckling som fått marinera i smaker av vitlök, chili och honung serveras ihop med en slaw smaksatt med krämig roquefortost samt en hint av dijonsenap.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 52 2020
Fri från gluten och ägg. Innehåller mjölkprotein.
Gör laktosfri: välj laktosfri crème fraiche. Byt ut ädelosten mot laktosfri fetaost.
Har du lagat receptet?
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentar
Det skulle vara med 100 g rocefordost, detta saknades i min kasse och skulle inte helle finns i kassen enligt sammanställningen. Det var inte heller något som man skulle ha hemma så jag ficka laga receptet utan rocqeforosten, lite trist blev det.
Linda
2019-01-26Hej Linda! Vilken kasse hade du? Om du hade gluten & laktosfri var roqefordosten utbytt till laktosfri fetaost. Hälsningar Michelle
Redaktionen
2019-01-28