Vårrullar med dubbla dippsåser

Utan att behöva spendera hela kvällen i köket bjuder vi härmed på en snabblagad men lite lyxigare rätt! Vårrullarna sköter sig själv i ugnen, ris kokas på spisen, och du får lite tid över att svänga ihop två dippsåser. Vilken blir din favorit?
Ett recept från:
ICAs matkasse v 33 2021

Ingredienser
4 portioner
4 port ris eller annat gryn
8 vårrullar gärna vego (à 800 g)
Sojadipp
1 citron
2 msk olja
1 vitlöksklyfta
1 msk sesamfrö
1 1/2 msk japansk soja
Chilidipp
2 dl lätt crème fraiche
3 msk sweet chilisås
salt
Till servering
1 röd paprika
150 g snackmorötter
Gör så här
00:30:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi3090 KJ / 748 kCal
Fett27 g
Salt4.4 g
Kolhydrater104 g
Protein15 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Testa liknande recept
- Vårrullar med limedipp och solrosskott
- Crispy chicken nuggets med dipp
- Broccoliris med ugnskyckling
- Sweet chilistekt lax med sojanudlar
- Nudelsallad med räkor och avokado
- Yoghurtmarinerad kyckling med klyftisar

Kommentarer
(5)A
Anette
Jag gjorde soja dippen till den var god men det blev en vanlig vårulle med nötkött i som jag gjorde i min Airfryer
B
Bo arne
Servera japansk soja till, så blir det perfekt
A
Anna
Nja! Tur att såserna förhöjde rätten! Men det gick fort att göra i ordning vilket var tacksamt efter en lång dag med skola och jobb!
J
Jennie
Ingen favorit hos oss, vårrullarna var rätt smaklösa.
M
Magdalena
Vad ska man säga - färdiga vårrullar i påse som inte smakar så gott. Fantasilöst! Vad sägs om lite fantasi - göra egna nyttiga Vietnamesiska vårrullar. Där även barnen kan göra sina egna på plats vid bordet.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.