Vårgrön soppa med ädelost

Maxad grön soppa med broccoli, ärter och spenat. Riktigt slät och len blir den i blender, men stavmixer går också bra. Toppa med ännu mera grönt i form av avokado som göms i en krämig röra med ädelost. Cruncha till det med rostade frön och råhyvlad broccoli.
Ett recept från:
Buffé nr 3, 2014

Ingredienser
4 portioner
1 gul lök
2 vitlöksklyftor
250 g färsk broccoli
2 msk olivolja
200 g frysta gröna ärtor
100 g färsk bladspenat
9 dl vatten
2 grönsaksbuljongtärningar
1/2 tsk sambal oelek
finrivet skal och färskpressad juice av 1/2 lime
1/2 tsk salt
Topping
1 avokado
75 g ädelost
1/2 msk färskpressad limejuice
1/2 dl rostade frön, t ex pumpafrön och solrosfrön
Gör så här
00:05:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi1310 KJ / 313 kCal
Fett23 g
Salt2.78 g
Kolhydrater12 g
Protein13 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
6 stMin man föll pladask i soppan! Såå god!
Siv
Mums
Nina
Supergod vacker vegetarisk sannolikt hälso- och miljösmart En favorit! Serverade dock ost rostade pumpafrön avokado, bröd/kex/knäcke intill, ej i soppan
Katrin
Den var underbart god. Fick beröm av mina vänner för den goda smaken. En riktig vårsoppa!!
Gunilla
Mycket välsmakande denna soppa. Jag saknade dock blåmögelost men jag använde ricotta med lite havsalt och mosad avokado.
Remberto
Snabb & god soppa! Hade alla tillbehör till samt även knaperstekt bacon. Blev väldigt gott!
Jenny