Tortelloni med ricotta, salvia och brynt smör

Det är enklare än du tror att göra egen tortelloni – tunt kavlad pastadeg skärs till kvadrater som sedan fylls, viks och formas. Här fyller vi pastan med ricotta, parmesan och citron, och serverar med brynt smör och salvia. Perfekt när du vill bjuda på en riktigt lyxig middag!
Ett recept från:
Buffé nr 4, 2020

Ingredienser
4 portioner
Tortelloni
1 sats pastadeg (se länk i steg 1)
Brynt smör
150 g smör
1 dl färska salviablad
1/2 dl färsk timjan
1 msk färskpressad citronjuice
Fyllning
250 g ricottaost
2 dl riven parmesan (+ extra till servering)
1 msk finrivet citronskal
2 - 3 msk färskpressad citronjuice
2 krm salt
1 krm svartpeppar (+ extra till servering)
Gör så här
01:00:00
00:03:00
Har du lagat receptet?
Kommentarer
5 stBland det godaste jag vet!
Elmedina
Gott och relativt enkelt. Minska dock på citronsaften! Blev väldigt syrligt :)
Angelica
Håller med Ida, man behöver absolut skära större än 5x5 och på bilden ser det ut att vara större också. För övrigt riktigt bra recept, dom blev så goda! Älskade fyllningen!
Amanda
De var supergoda, men helt omöjligt att göra dem i 5x5 cm och få ca 1tsk fyllning plus vika dem som ni visar. Ser på era bilder att de inte heller kan vara 5x5. Funkade att göra dem i 10x10cm. Om man gör dem 2mm tjocka så måste de koka i 4 min i alla fall.
Ida
Hej Ida och Amanda! Tack för era kommentarer och synpunkter. Vi har nu uppdaterat receptet med att kavla ut degen tunnare och även skära i större kvadrater. Hälsningar Ulrika
ICA-köket
Hej! Länken för pastadeg saknas, eller tittar jag på fel ställe? :)
Emmelie
Hej Emmelie! Vi jobbar på att länkar även ska synas i appen. Om du går in i receptet från ica.se så kan du se länken. Hälsningar Ulrika
ICA-köket