Med brynt smör och en nypa vaniljpulver lyfter morotspurén till den pocherade torsken till oanade höjder. En riktig fullträff kort och gott! Vinägersyran i den läckert gröna örtoljan baserad på spenat, persilja och vitlök sitter som en smäck till den milda fisken.
Ett recept från:
Buffé
nr 11,
2015
Har du lagat receptet?
Kommentarer
Olivia
2022-10-03Mycket god rätt, relativt enkel att tillaga med tanke på hur lyxig den känns. Minskade olja och smör något och blev toppen ändå!
Marie
2022-02-01Trevligt recept, kommer jag att laga fler gånger. Verkligen gott!! Kul med smaksättningen med vaniljpulver i morotspurén. Jag lade till en bit sötpotatis i purén.
Mats
2021-08-30Det där blev bra. Då maten i stort sett efter förberedelserna gjorde sig själv så blev det en bra vardagsrätt. Jag skulle inte tveka att servera den till gäster på middag. Idag skippade jag gremolatan och kryddade torsken med lite persilja och någon droppe honung. Funkade också.