Svamp- och färspanna, en krämig rätt som påminner en aning om viltskav. Svamp och färs fräses i en panna där soja, balsamvinäger och kryddor adderas för smakens skull. Därefter tillsätts crème fraiche och mjölk så det blir extra matigt. Servera detta ihop med en krispig sallad toppad med padanoflarn.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 9 2015
Gör glutenfri: välj ris som tillbehör.
Gör laktosfri: välj crème fraiche och mjölk utan laktos.
Gör mjölkproteinfri: byt ut crème fraiche till iMat fraiche (innehåller havre) eller Sour Supreme (innehåller soja). Byt ut mjölk mot soja-, havre- eller risbaserad ersättningsprodukt. Välj mjölkproteinfri ost.
Gör äggfri: känsliga äggallergiker bör välja ost utan konserveringsämnet E1105 Lysozym.
Har du lagat receptet?
Kommentarer
smaklöst
Ann-charlotte
2023-02-07Hej Zandra! Tack för din synpunkt och vi försöker verkligen se till så det finnas alternativ på ost mm. Det måste bara blivit en miss just här, på majoriteten av recepten ska det finnas.
Redaktionen
2015-03-10Jättegod mat! Tycker att det är fantastiskt bra att det står hur man gör mjölkproteinfritt i varje recept då min son är mjölkallergiker. Dock så har jag ofta märkt att i recept där det finns riven ost finns inget mjölkfritt alternativ, men man kan ju köpa vegan ost exempelvis "Astrid och Aporna" har flera olika ostar som är mjölkfria, bara ett tips ! :)
Zandra
2015-03-06