Stekt ris med kyckling på asiatiskt vis som aldrig blir tröttsamt. En vardagsrätt som går snabbt att tillaga och som dessutom gör sig bra, nästan bättre, dagen efter. Låt groddarna stå för extra textur och toppa med sesamfrön för extra piff!
Läs noga innehållet på fisksåsen.
Fri från gluten, laktos, mjölkprotein och ägg.
Recept och bild i samarbete med Uncle Ben´s.
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Arun
2020-09-25Vet inte än . Måste prova först innan jag kan kommentera. Jag är från Indien.
Andrea
2020-09-02Lite torrt, slängde i tre ägg blev mkt bättre. Ungarna gillade det skarpt. Godare än vad det såg ut.
Fredrik
2020-08-31tyvärr som vanligt bilden ser lockande ut sen läser man receptetr! i recept gul lök solklart rödlök på bilden! de gröna i misstänker jag är ärtskidor? saknas även de i receptet... toppat med korianderblad? vem vet som sagt tidigare receptet matchar ej de på bild vilket generellt genomsyrar alla recept på ica.se tråkigt när bilder se rlockande ut men recepten tydligt inte matchar de som visas och man får gisssa sig fram! för oss vana kockar är det inget stort problem men tycker synd om amatören som inte ser detta innan! skärpning ICA
Redaktionen ICAse
2020-09-01Hej Fredrik! Tack för din kommentar. Vad tråkigt att du tycker att våra bilder inte motsvarar resultatet. I detta fall kan jag verkligen hålla med dig. Det var slarvigt inlagt av oss. Vi har nu uppdaterat receptet. Du får gärna skriva i fler recept som du tycker inte håller måttet. Vi är måna om att hålla en hög kvalitet på våra recept. Hälsningar Ulrika