Spenatcurry med kikärtor

Låt denna goda spenatcurry stå på kvällens meny! Här äts den med kokta kikärtor, och en massa andra härliga ingredienser så som kokosmjölk, färsk spenat, spiskummin och plommontomat. Smaklig curry önskar vi!
Ett recept från:
ICAs matkasse v 3 2023

Ingredienser
4 portioner
1 gul lök
1 förp kokta kikärtor (à 380 g)
4 port matvete
1 msk rapsolja
1/2 dl solroskärnor eller pumpakärnor
1 vitlöksklyfta
2 tsk curry
1 tsk spiskummin
1 tsk sambal oelek
2 msk tomatpuré eller chilisås
400 ml kokosmjölk
2 grönsaksbuljongtärningar
2 1/2 dl vatten
200 g färsk spenat
salt
peppar
1/2 citron
1/2 förp plommontomater (à 500 g)
Gör så här
00:05:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2125 KJ / 511 kCal
Fett28 g
Salt4 g
Kolhydrater43 g
Protein14 g
Klimatguide
0 - 0,5 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Testa liknande recept
- Kyckling med rödbetor och pepparrot
- Kycklingsfärsgryta med soltorkade tomater
- En kastrull med kokt matvete står på en linneservett.
- Kyckling i tomatsås med matvete
- Falukorvsgryta med matvete
- Rostad blomkålssallad med koriander- och gurksås

Kommentarer
4 stBeatriz
Gott!! Bytte ut spiskummin för fresh koriander och tillsatte en matsked jordnötssmör i grytan. Det var jättegott!
Tony
Gott och enkelt att tillaga. Hade inte i någon spiskummin och sambal oelek. Bytte även ut matvete till bulgur. En aning vattning gryta. Skippar nog 2,5 dl vatten i grytan nästa gång
Marianne
Väldigt gott! Bytte ut spiskummin mot koriander vilket blev bra. Lite för lös gryta för vår smak.
Martin
Kan rekommendera att byta ut 1 av 2 msk tomatpuré mot Srirachasås så får det lite mer sting och smak. I övrigt gott recept.