Snabb köttfärssås med penne

En snabb köttfärssås är bra när tiden är knapp och hungern slår till. Här används färdig pastasås med smak av vitlök, som får sjuda tillsammans med köttfärsen. Serveras med gröna ärtor och pennepasta.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 19 2024

Gör så här
00:03:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2726 KJ / 652 kCal
Fett24 g
Salt4 g
Kolhydrater65 g
Protein38 g
Klimatguide
1,40 - 2,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.

Kommentarer
15 stGott
Lilja
Det behöver definitivt tilläggskryddas lite. En tesked sambal, timjan och oregano, samt 2 pressade vitlöksklyftor gjorde detta till en barnfavorit
Robert
Usch vilken dålig sås ni skickade med! Basic är tyvärr för dålig kvalitet på för att kunna bli god. Håller med tidigare kommentarer om det är bättre att skicka med krossade tomater
Susanne
Hushållsfärs med ”6% ärtprotein” är ett skämt, vilken skit. Skicka med riktig färs eller låt bli.
Johanna cecilia
Byt ut den vidriga pastasåsen mot krossade tomater så blir det bra.
Magnus
Smakade inget vidare .
Leena
Bra recept. Snabbt och lätt. Blandfärs är bra till pasta tycker jag, nötfärs är lite torrt. Erik
Charles
Vem använder blandfärs 2024 till köttfärsås, fettig, och en påse ärter vilka barn äter ätor.
Per
Hade varit bättre med nötfärs.
Gustaf
Med lite extra kryddor bla timjan och toppade m riven ost så blev det snabb och god rätt
Louise