En energirik smoothie som passar bra både till frukost och mellanmål med färsk spenat, krämig avokado, söt ananas, syrlig kiwi och rivig ingefära. Toppa med pumpakärnor innan servering så blir den extra god!
Ingredienser
ca 6 dl
1 avokado
200 g ananas
2 kiwi
10 cm gurka
5 msk vatten
70 g färsk spenat
2 cm riven ingefära
2 lime
Topping
pumpakärnor
För alla
Fri från gluten, laktos, mjölkprotein och ägg.
Recept och bild i samarbete med Risenta.
Näringsberäkningen är per dl exkl. topping.
Gör så här
Tips
Använd råsaftcentrifug om du vill ha drycken mer som en juice.
Har du lagat receptet?
Tillagat (0)
Vad tyckte du om receptet?
Betyg 4.5 av 5.
2525 personer har röstat
8 st
Kommentarer
Gjorde en halv sats till mig själv som frukost, det gav tyvärr ingen mättnadskänsla. Smakade helt okej men mindre än jag hade väntat mig. Lite för tjock konsistens i mitt tycke.
Sofia
2022-01-27
Om man vill ha det istället för en frukost/mellanmål hur många är receptet beräknat till?
Anna
2021-06-30
Hej Anna! Det är lite lurigt att svara på, beror ju på hur hungrig man är :) och om du har tänkt att äta något annat till smoothien. Receptet ger ca 6 dl om man räknar ca 1 1/2 dl per portion så räcker den till 4 port. Då bör du nog servera något mer till för att bli mätt. Alt endast dricka smoothie så räcker den till 2-3 port. Hälsningar Ulrika
Redaktionen
2021-07-02
Supergod! Jag lägger till ca 2 dl havredryck i receptet.
Kommentarer
Gjorde en halv sats till mig själv som frukost, det gav tyvärr ingen mättnadskänsla. Smakade helt okej men mindre än jag hade väntat mig. Lite för tjock konsistens i mitt tycke.
Sofia
2022-01-27Om man vill ha det istället för en frukost/mellanmål hur många är receptet beräknat till?
Anna
2021-06-30Hej Anna! Det är lite lurigt att svara på, beror ju på hur hungrig man är :) och om du har tänkt att äta något annat till smoothien. Receptet ger ca 6 dl om man räknar ca 1 1/2 dl per portion så räcker den till 4 port. Då bör du nog servera något mer till för att bli mätt. Alt endast dricka smoothie så räcker den till 2-3 port. Hälsningar Ulrika
Redaktionen
2021-07-02Supergod! Jag lägger till ca 2 dl havredryck i receptet.
Madeleine
2021-05-09