Sesampanerad lax med limedipp

Att sesampanera laxen gör att den får ett lite finare utseende när man bryner dem i oljan, och det passar även utmärkt till en limedipp med lite asiatiska influenser. För att utmana rätten ytterligare serverar du pak choi till som du låter stekas mjuk i stekpannan.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 3 2026

Gör så här
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2859 KJ / 683 kCal
Fett37 g
Salt3 g
Kolhydrater54 g
Protein33 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.

Kommentarer
24 stEdith
Nja. Laxen var god men vi fick vanlig salladskål i matkassen och den blev inte så skojig av att stekas. Nästan oätligt skulle man kunna säga. Sojablandningen var sisådär. Bara lax och ris blev inte kul. Men med bättre tillbehör, kanske t ex en chillimajo och goda grönsaker, skulle det kunna ha potential.
Charlie
Det är lite tråkigt att laga denna rätten när man får den i matkassen och ni skickar inte med pak choi eller skriver upp det på ha hemma listan .
Mattias
Jättegott men: 250g pak choi är för lite . Ta en hel för 4 port! Stek alla sidor på laxen. Tar mer tid men är värt det!
Elisabet
Super gott. Barnbarnet tog nästan all fisk.👍🏻
Anita
Mycket god⁹
Christian
Lägg till en klick majo bredvid och det blir superbra
Maria
Jättegott
Ida
Väldigt gott!
Unni
Riktigt gott
Angelina
Jättegod, adderade lite chili på laxen med👌🏻👌🏻👌🏻