Saltbakad lax med citronsås - laktosfri

Denna himmelska, saltbakade lax med smakfull, laktosfri citronsås kommer bli mycket uppskattad på middagsbordet. Koka ihop din härliga sås under tiden laxen tillagas och servera den sedan ihop med pressad potatis, citron och krispiga sockerärter.

Ingredienser
4 portioner
4 portionsbitar lax med skinn (à ca 150 g)
grovt salt
Sås
2 dl laktosfri lätt crème fraiche
1 dl laktosfri matlagningsgrädde (15%)
1 fiskbuljongtärning
1 citron
salt
1/2 dl skuren dill eller gräslök
Till servering
pressad potatis
sockerärtor
citronklyftor
Gör så här
00:15:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2739 KJ / 654 kCal
Fett45 g
Salt4.7 g
Kolhydrater23 g
Protein36 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
27 stVad är "grejen" med att tillaga på saltbädd? Drar fisken åt sig av saltet genom skinnet (för man ska väl inte äta skinnet)? Eller är det andra fördelar med detta tillagningssätt?
Marie
Gott och enkelt att tillaga. Jag kryddar med citronkrydda på laxfilén innan jag sticker in den i ugnen. Det ger en trevlig smak.
Eva
God sås! Använde hönsbuljong för det var det som fanns. Blev lika bra! Rörde i lite maizenamjöl på slutet för en tjockare sås.
Emma
Jättegod sås och lätt att göra
Anette
Såsen är fantastiskt god och väldigt enkel att tillaga.
Kay
Å ENKEL OCH SÅ GOD
Kennet
Gör er själva en tjänst och blanda i lite (eller mycket) stenbitsrom i såsen på slutet, magiskt gott.
Robert
Hur lagar man till sockerärtor??
Agnetha
En riktigt snabb kanongod rätt. Blev mycket positivt överraskad! Gör den! Karin
Karin
Supergott. Jag byter ut creme fraiche till philadelphiaost och tar riktig grädde.
Madelen