Suveränt god lasagne med rotfrukter och cottage cheese. Fräs morötter, rotselleri och palsternacka hackad i tärningar med kryddor och buljong. Rotfruktslasagnen smakar som bäst med en fräsch sallad på sidan om.
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Eva
2022-02-16Jättegod!
Carolin
2021-01-19Mjölkblandningen var otroligt blaskig, inte alls krämig, hjälpte inte att blanda i osten, det rann mjölkblandning över hela tallriken vid servering. Smaken var god, men jag blandar cottage cheese med creme fraiche nästa gång för lite mer krämighet.
Rebecka
2021-01-11Hej, finns möjlighet att publicera näringsvärde på rätten? :) Tack på förhand!
Redaktionen ICAse
2021-01-13Hej Rebecka! Nu är receptet uppdaterat med näringsvärden. Hoppas att du gillar receptet! Hälsningar Elina