Hösthärliga smaker och en smidig allt-i-ett-rätt med kyckling. Den vackert gula pumpan bidrar med mustig sötma som gifter sig väl med den salta fetaosten. Bjud den rostade kycklingen med bulgur, couscous eller bröd att doppa i den goda skyn.
Ett recept från:
Buffé nr 10, 2014
Fri från gluten och ägg.
Gör laktosfri: välj laktosfri fetaost.
Gör mjölksproteinfri: byt ut fetaost mot tofu (innehåller soja).
Har du lagat receptet?
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentar
Väldigt god rätt! Jag hoppade över oliver och använde färska kycklingbröstfiléer istället (som jag då inte satte in i ugnen förrän efter 20 minuter). Serverade lite fullkornscouscous till! Jättehärliga smaker som gifter sig väldigt fint med varandra. Såsen blir jättegod!
Anna
2015-05-25