Risotto med skogschampinjoner

En perfekt kokt risotto är krämig och riset har kvar lite tuggmotstånd. Följ det här grundreceptet på svamprisotto och du har alla chanser att lyckas. Kastanjechampinjonerna i risotton går utmärkt att byta ut mot andra goda svampar som kantareller, karljohansvamp eller portabello till en ännu lyxigare festrätt.

Ingredienser
4 portioner
3 schalottenlökar
1 vitlöksklyfta
9 dl svampbuljong (vatten och buljongtärning eller fond)
2 msk olivolja
3 dl carnaroli- eller arborioris
2 dl vitt vin eller matlagningsvin
250 g kastanjechampinjoner
3 msk smör
2 dl riven parmesan
salt och nymalen svartpeppar
rucola till servering
Gör så här
00:15:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2157 KJ / 515 kCal
Fett22.4 g
Salt4 g
Kolhydrater57.4 g
Protein16.5 g
Klimatguide
0 - 0,5 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
132 stAndra gången jag lagade detta recept! Den här gången med 1dl västerbottenost och 1dl hushållsost. (Istället för 2dl parmesan.) Då smakade man svampen mycket bättre! c:
Gabriella
Super gott! 4/5, bara för att jag inte kan smaka svampen så bra när parmesanen tar över. Gillar man parmersan så är det här receptet för dig! Men jag tänker testa en annan ost nästa gång, så att svampen får skina bättre! :)
Gabriella
Gällande vitt vin till matlagning köper jag alltid en enliters papp-förpackning på systembolaget. Blir klart billigare än matlagningsvin från mataffären om man planerar så att man lagar tre till fyra rätter med vin inom några veckor.
Tomas