Ramen med böngroddar och koriander

Ramen med böngroddar och koriander är en smakrik japansk nudelsoppa som i detta recept har ett härligt sting av vitlök och chili. Varje tugga blir en ny upplevelse med krispiga böngroddar, umami-rika champinjoner, japanska nudlar och krämigt ägg. Toppa soppan med koriander om du gillar det!

Ingredienser
4 portioner
Vitlökspasta
3 vitlöksklyftor
1/2 dl olja
1 röd chili
1/2 dl sesamfrön
1 msk vitvinsvinäger
Soppa
6 ägg
3 morötter
250 g champinjoner
1 msk olja
1 1/2 l svamp- eller grönsaksbuljong (vatten och tärning eller fond)
2 msk japansk soja
4 port ramennudlar
125 g pak choi
6 salladslökar
1 kruka koriander
1/2 ask böngroddar (à ca 180 g)
Gör så här
00:08:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2404 KJ / 572 kCal
Fett29 g
Salt5 g
Kolhydrater50 g
Protein26 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
6 stGott. La till ingefära i vitlökskrämen. Honung, sesamolja och misopasta i buljongen. Mycket gott.
Richard
Gott! Jag tog en umami buljongtärning plus en halv tärning svampbuljong och lät koka lite längre. Svårt att mixa sesamfrön och chili vitlök olja så tipset är att hälla i lite vatten för att ha en bättre chans till att få det uppläst någorlunda.
Nikolina
Jättegott! Blir bäst med äggnudlar enligt receptet och vi hade lite extra chili
Isabelle
Ganska meh rätt. Har gjort flertalet både enklare och godare nudelsoppor än denna. Svag 3/5
Kim
Jag är allergisk mot sesamfrön och det är ju sesamfrön i så många rätter idag, vad kan jag byta ut sesamfrön mot i min matlagning?
Sandra
Hej Sandra! Ursäkta sent svar. Just i detta recept går det bra att utesluta sesamfrön helt och hållet. Våra kockar hälsar att när det står att man ska toppa med sesamfrön, fungerar det oftast väldigt bra att byta mot t ex solrosfrön eller neutrala nötter. Det är oftast texturen med lite crunch man vill komma åt då. Lycka till med matlagningen! Hälsningar Elina
ICA-köket
Supergott
Lena