Pasta med svampbolognese

Hemligheten till en perfekt bolognese är kryddningen, och att den gärna får koka till sig lite i pannan! Härliga grönsaker bryns och vänds ned i grytan, och vad vore en gryta utan vitlök? Rucola och riven ost är sedan givna komplement på din tallrik ihop med kvällens middag!
Ett recept från:
ICAs matkasse v 25 2025

Ingredienser
4 portioner
1 gul lök
2 vitlöksklyftor
2 morötter
200 - 250 g champinjoner
1 förp kokta gröna linser (à 380 g)
2 msk olivolja
1/2 förp soltorkad tomatcrème (à 140 g)
1 tsk torkad timjan
1 förp passerade tomater (à 500 g)
2 grönsaksbuljongtärningar
1 1/2 dl vatten
salt
peppar
4 port pasta (gärna route eller spaghetti)
1 dl riven ost (gärna folkeost)
65 g rucola
Gör så här
00:12:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2174 KJ / 519 kCal
Fett12 g
Salt2.8 g
Kolhydrater76 g
Protein20 g
Klimatguide
0 - 0,5 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.

Kommentarer
14 stBlev blandade åsikter även om det övervägande blev "gott".
Maria
Jättegott! Funkade väldigt bra att blanda rucculan med maten och äta allt tillsammans.
Celina
Det var överraskande gott, vi hade en slatt överbliven pesto arrabiata (tomat/chili) som jag slängde i också, det blev pricken över i! Kommer att laga fler gånger när vi behöver en vegetarisk pastasås!!
Edith