Pasta med citron- och broccolisås

Pasta med sås kan lätt bli lite för mättande, men om man adderar lite syra i form av citron så känns rätten genast fräschare! Med andra tillbehör som broccoli, mâchesallad, valnötter och fänkålsfrön har du en riktig fullpoängare på kvällens tallrik!
Ett recept från:
ICAs matkasse v 24 2021

Gör så här
00:06:00
00:03:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2192 KJ / 529 kCal
Fett20 g
Salt1 g
Kolhydrater60 g
Protein19 g
Klimatguide
0 - 0,5 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Testa liknande recept
- Krämig cannellinipasta med valnötter
- Panchettapasta med tomat- och basilikasås
- Het skaldjurssås med persilje- och vitlökspapardelle
- Tomat- och olivpasta med salchichón
- Pasta bavette med burrata och grillad nektarin
- Rostad potatis med bellaverde och slaw på majrova

Kommentarer
(6)T
Tina
Helt ok maträtt. Blir väääldigt mycket fokus på broccoli, det blir lite väl mycket
A
Ants
Snabbt och gott. Mixade bara havregryn med vatten och olja för eget havregrädde. Lämnade några broccoli huvuden kvar att bita i.
J
Johan
Snabb och god men alldeles för lite broccoli. Vi tog 350g till två vuxna och en två åring, räckte precis!
M
Maylie
Supergod, snabb och enkel! Valnötterna gör mkt för rätten, glöm inte dom :)
C
Chatarina
Väldigt enkelt och gott. Redde av såsen med lite maizenamjöl och hade små tomater till oxå. Rekommenderar denna rätt.
M
Maria
Saknas någon huvudattraktion eller mer att smula över typ ost. Broccolin blir vattnig.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.