Pannkakssmet

En pannkakssmet som räcker till ett gäng tunna pannkakor. Servera dem som crêpes till förrätt eller kanske till efterrätt med söt sylt och vispgrädde.
Ett recept från:
Buffé nr 3, 2008

Gör så här
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per st
Näringsvärdet är beräknat per pannkaka om antalet blir 8 stycken och steker i smör.
Energi697 KJ / 167 kCal
Fett7.7 g
Salt0.6 g
Kolhydrater17 g
Protein6.8 g
Klimatguide
0 - 0,5 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
37 stInge fel på detta recept...Pannkakorna blir perfekt varje gång när vi gör pannkakor på detta recept
Madeleine
Allt blev bara mjölklumpar.
Alexandra
Detta receptet är ett skämt. 2 1/2 dl mjöl till 6 dl mjölk, det blir väldigt vattnigt. Jag tillsatte 2 dl mjöl och 1 tsk vaniljsocker och lät smeten stå en halvtimme. Då blir det bra
Lulietta
Väldigt enkelt och snabbt 😋
Lavinia
Tyvärr väldigt dålig smet, faller bara isär och fastnar i pannan.
Ulrika
Inte så vattnig men faller sönder ibland
Ylva
Funkar bra
Ylva
4 små ägg gör smeten mer lättstekt och lite vaniljsocker. Funkar både som crèpes och efterrätts pannkakor. Sven Svenska kocken!
Sven olof
Enkelt och gott, blir perfekta tunna pannkakor
Katarina
Superbra recept , fina goda pannkakor
Charlotte