Mustig kycklinggryta med spännande smaker av selleri, vitlök, sardeller, oliver, paprika, tomat och persilja! Grytan är färgrik, mustig och mättande och passar utmärkt till middag eller lunch. Servera den härligt doftande grytan tillsammans med nykokt ris.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 39 2013
Fri från gluten, laktos, mjölkprotein och ägg.
Har du lagat receptet?
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Det är hyffsat gott. Men det är lite svåra smaker. Jag lägger inte detta recept på minnet.
Martin
2022-01-02Njae..... Det här med sardellfiléer i kycklinggryta var inget för oss. Jag har aldrig använt sardellfiléer förut och tyckte att det skulle vara kul att prova, men de ger en väldigt stark fisksmak som slår igenom alltför mycket.
Susanne
2013-09-26