En mustig gryta gjord på salsiccia, zucchini och linser med smak av salvia. Dofterna kommer sprida sig hemma och göra även den mätte hungrig. Servera tillsammans med pressad potatis.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 5 2022
Kontrollera noga innehållet i korven.
Fri från gluten, laktos, mjölkprotein och ägg.
Har du lagat receptet?
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Jättegott! Kommer att laga den här rätten igen. Hade tyvärr ingen salvia, med det smakade gott med timjan och lite chiliflakes. Vi hade couscous till och det fungerade fint.
Anna fatima
2023-07-25Så fantastiskt gott och roligt att variera korvätandet. Jag hade 0,5 tsk salt och 2 krm malen svartpeppar i och det blev perfekt sälta och hetta för vår familj.
Susanne
2021-11-21