Laxpanna med fänkål, curry och äpple

Kan det bli bättre än denna mumsiga laxpanna med fänkål, curry och äpple som du snabbt tillagar? Lägg bara ner laxbitar och grädde i den frästa röran med härlig currysmak och låt allt sjuda ihop före du serverar den krämiga pannan med nykokt ris.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 5 2011

Gör så här
00:05:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi3008 KJ / 719 kCal
Fett38 g
Salt2 g
Kolhydrater57 g
Protein34 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.

Kommentarer
8 stVi bytte i brist på curry (malen) mot ca 2msk röd curry paste och det blev supergott.
Noomi
Kan man få receptet näringsberäknat?
Jessica
Hej Jessica! Nu har vi näringsberäknat och lagt in beräkningen i receptet. Hoppas du gillar grytan. Hälsningar Ulrika
ICA-köket
Mycket gott recept! Rekommenderas!!!
Johan
Suverän, men bytte ut äpplet mot broccoli.
Lars
Mycket gott, lite extra curry pulver bara...
Jill
Lättlagat och gott. Hade inget äpple så jag tog ananas istället och det funkade bra. Lagom smak för små barn men nästa gång tar jag i mer curry och salta jordnötter i min och sambons mat.
Ewa
Vi blev mycket positivt överaskade och älskar denna rätt som kommer göras många fler gånger. Se dock upp med att lägga i äppelbitarna för tidigt så de inte blir mjöliga.
Peter
Jättegod gryta med rik smak. Blev klassad som bjudmat med en gång. Se dock upp så att inte grädden skär sig.
Angela