Lax med romsås och salladsärter

Bjud på härlig lax med romsås till middag. En perfekt vardagsrätt där laxen sköter sig själv i ugnen samtidigt som potatisen kokar. I det här receptet gör du romsås med ishavsrom blandat med crème fraiche. Servera med smaskiga salladsärter. Enkelt och gott för hela familjen.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 19 2016

Ingredienser
För alla
Rätten är fri från gluten och ägg.
Gör laktosfri: använd laktosfri crème fraiche.
Gör mjölkproteinfri: byt ut crème fraiche till iMat fraiche (innehåller havre) eller Sour Supreme (innehåller soja).
Gör så här
Tips
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Klimatguide
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Den vita romen är magiskt! Så himla god. För övrigt ett enkelt och bra recept.
Frida
2020-05-11Vad jättebra med timer i ”gör så här”. Jag brukar finhacka lite charlottenlök och blanda ner i såsen, så gott.
Elisabeth
2019-09-14Lax är alltid gott, rätten som helhet kändes väl genomtänkt! Första gången jag sett "vit" rom, och blev glatt överraskad! Rekommenderas!
Andrea
2016-05-10