Kycklinggryta med paprikapesto och tomat

Detta recept är ett perfekt avslut på en fullspäckad dag. Strimlade kycklingfiléer som steks innan de kokas ihop med matlagningsgrädde och pesto smaksatt med paprika. Grytan passar utmärkt ihop med kokt pasta, och vardagsmiddagen är räddad!
Ett recept från:
ICAs matkasse v 22 2022

Gör så här
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2537 KJ / 606 kCal
Fett21 g
Salt1.6 g
Kolhydrater56 g
Protein46 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.

Kommentarer
22 stBra vardagsmat att laga efter jobbet.
Mathias
Supersmarrigt, men behöver lite kryddor. Tog i lite paprikapulver och chilipulver. Kan nog ösa på med mer nästa gång.
Helén
Gott och mycket snabblagat!
Eva
Supergott! La i en extra vitlöksklyfta och cayennepeppar samt la till fetaost.
Marit
Supersmarrigt! Tog hela burken pesto (ICA:s Pesto Paprika med cashewnötter 130g) och dubblade vitlöken. Så gott, snabbt och lätt! Kommer bli en återkommande rätt här hemma.
Emelie
Väldigt enkelt och gott! Tack för fina färska kycklingfiléer!
Louise
Helt okej. Tillsatte lite mer grädde, lite cayenne och smulade ner fetaost.
Jenny
Jättegott!
Malin
Snabbt enkelt gott, precis som man vill ha det en stressig vardag 😉
Petra
Enkelt recept och väldigt mild, kryddade lite extra.
Katia