Kycklingbullarna fylls ut med nyttigt och mättande matvete som dessutom gör färsen saftigare. Utsökt med grönsaksyoghurt och bröd eller klyftpotatis.
Ett recept från:
Buffé
nr 9,
2017
Innehåller ägg.
Gör glutenfri: byt matvete med kokt ris, quinoa eller bovete. Välj glutenfritt bröd.
Gör laktosfri: välj laktosfri yoghurt.
Gör mjölkproteinfri: byt ut yoghurt mot soja-, havre-, eller risbaserad ersättningsprodukt.
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Hanna
2020-09-13Så goda köttbullar! Vi slukar dom varje gång!
Maria
2017-10-22Hittar inte heller kokt matvete på burk, men det fanns okokt matvete att köpa. Hur mycket okokt matvete behöver man koka för att få 400 g kokt?
Redaktionen ICAse
2018-02-13Hej Maria! Det är 250 g avrunnen vikt i en sån burk, alltså ca 3 dl. Då blir nog lagom att koka 1 1/2 dl okokt matvete, det borde motsvara vad som är i burken. Lycka till! Hälsningar Michelle
Linda
2017-10-20Kan man använda "barley" (korn?) istället för matvete? Där jag bor finns inte matvete att få tag på, vare sig på burk eller torkad.
Redaktionen ICAse
2017-10-23Hej Linda! Ja, det ska funka bra. Hälsningar Michelle