Kyckling i paprikasås

Att göra sin egen sås från grunden ger något extra till middagen. Här får du chansen att testa på, och det är inte alls svårt! Paprikasåsen passar till mycket, men här avnjuts den ihop med kyckling och ris.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 46 2021

Gör så här
00:05:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2720 KJ / 650 kCal
Fett28 g
Salt1.6 g
Kolhydrater56 g
Protein42 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Testa liknande recept
- Kycklingpasta med tomat och gräslök
- Vitlöksstekt kycklingfilé med grekisk sallad
- Kycklingfilé med fetayoghurt
- Kycklingrullader med gräddsås
- Hawaiigryta med kyckling och ananas
- Kycklingpanna med kabanoss och paprika

Kommentarer
8 stÅsa
Inte så gott som vi förväntade oss. Fick krydda mycket mer, hade i vitlök, sambal oelek och kycklingfond. 2 msk tomatpuré var för mycket för vår smak. Vi konstaterade att vi inte gör denna maträtt igen.
Anette
Super gott och snabbt att göra det lär man göra fler gånger
Stina
Väldigt god och enkel rätt! Kryddade lite extra och hade köttbuljong i brist på kycklingbuljong. Mums!
Ahmad
Riktigt gott!
Eija
Fantastiskt gott! Ökade dock på kryddorna och buljongen.
Rebecca
Mycket god! Topp 5 sedan vi började med matkassen i våras.
Rosita
Gott!
Elvy
Ersatte vispgrädden mot matlagningsgrädde. Smakade ok men paprikan gör den lite gör den lite för söt.