Krämig skavgryta med kantareller

Betyg 3.1 av 5.36 personer har röstat
Receptet har 4 kommentarer
Krämig skavgryta med kantareller

En inbjudande och krämig skavgryta med kantareller är en oemotståndlig middag. Kantarellerna smörsteks i en het panna tillsammans med löken innan mjölk, grädde, soja och timjan adderas. En utomordentlig doft sprider sig samtidigt i köket. Servera skavet med potatis sallad och gärna lite lingonsylt.

Ett recept från:
ICAs matkasse v 39 2015

Krämig skavgryta med kantareller

Ingredienser

4 portioner
900 g fast potatis

Skav

2 förp kronhjortsskav (à 240 g)
1 msk smör
salt
peppar
1 burk kantareller (à 184 g)
1 gul lök
1 dl mjölk
2 dl vispgrädde
1 tsk soja
1 tsk timjan

Sallad

250 g babyplommontomater
1 hjärtsallad
1/2 gurka
1 ask krasse

Gör så här

Har du lagat receptet?

Vad tyckte du om receptet?

Kommentarer

4 st
  • synd att ni inte har recept på mat som man inte behöver köpa! eller när man är självförsörjande, som tillexempel slakt rester är ju perfekt o använda till grytor och iår när det finns så gott om svamp i skogen. mera goda recept o tips. från hemma kocken

    Therése

  • Jag reagerade också med besvikelse över att köttet var från Nya Zeeland då jag själv alltid köper svenskt och tycker att kassen brukar vara särskilt bra på att erbjuda fräscha grönsaker samt svenskt kött.

    Sofia

  • Hej Henrik! Kraven på de råvaror som packas i kassen är höga. Vi följer säsongerna, väljer svenska varor när de är som bäst och importerade när det är bättre med hänsyn till klimat, kvalitet och prisvärdhet. Potatisen i matkassen har inte alltid svenskt ursprung, vilket helt enkelt beror på säsong och tillgänglighet (svensk potatis finns inte alltid året runt i de volymer som krävs för kassen). När det gäller gräslöken så kan den under vinterhalvåret komma från Kenya, men då gäller det gräslöken i ask. Den i kruka kommer antingen från Sverige eller Holland, beroende på årstid och tillgång. Det är som regel svenskt kött i våra kassar men det kan förekomma fall där vi i brist på svenska alternativ väljer utländsk kött för att skapa varierande och inspirerande recept. Exempel på sådana köttsorter är kronhjortsskav och viltskav. Härligt att dina butiker har både svenska och ekologiska produkter. Hälsningar Michelle

    Ica-köket

  • Otroligt illa att behöva få Tysk potatis i kassen när potatisbönderna duggar tätt omkring. När jag försökt förtränga detta läser jag att kronhjortsskaven är från Nya Zeeland.... ärligt talat! Vi har kronhjortar i Sverige! Kostnaden för det Svenskaköttet från samma producent är marginell men känns avsevärt mycket bättre. I våras fick jag gräslök från Kenya. Snälla låt mig hjälpa Svenska bönder och producenter. Jag och min familj har gjort valet att handla på Ica Maxi i Löddeköpinge och Supermarket i Kävlinge just för att jag kan enkelt välja Svenska och ekologiska produkter. Annars kunde jag välja andra mindre nogräknade affärer. Mvh Henrik Östling

    Henrik

Näringsvärde per portion

Energi2509 KJ / 601 kCal
Fett32 g
Salt2.4 g
Kolhydrater47 g
Protein30 g

Klimatguide

0,5 - 1,40 kg CO2e/portion

Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.

Testa liknande recept

  • Viltskav med kantareller
    Betyg 3.9 av 5.16 personer har röstat
    Receptet har 0 kommentarer
    Receptet tar Under 45 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Smörstekta kantareller
    Betyg 4.5 av 5.12 personer har röstat
    Receptet har 1 kommentarer
    Receptet tar Under 45 min att tillaga
    Receptet har Enkel svårighetsgrad
  • Kantareller i gjutjärn
    Betyg 3.3 av 5.4 personer har röstat
    Receptet har 0 kommentarer
    Receptet tar Under 30 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Kantareller på rödlöksbädd
    Betyg 3.7 av 5.3 personer har röstat
    Receptet har 0 kommentarer
    Receptet tar Under 15 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad
  • Kantarellrisotto
    Betyg 4.6 av 5.104 personer har röstat
    Receptet har 11 kommentarer
    Receptet tar Under 45 min att tillaga
    Receptet har Medel svårighetsgrad