Kotlett med potatisgratäng och pimiento de padron

Den här rätten blir lätt att tillaga med färdig potatisgratäng som bara ska gratineras i ugnen. Under tiden steks pimiento de padron och lök samt kotletter. Allt serveras med solrosskott och sallad.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 25 2022

Gör så här
00:10:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2387 KJ / 570 kCal
Fett28 g
Salt2.8 g
Kolhydrater28 g
Protein50 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Testa liknande recept
- Kotlett med pimiento de padrons och chimichurri
- Kotlett med rostad potatis och piemento de padrons
- Fläskkotlett med potatis- och spenatgratäng
- Kotlett med pimiento de padrons och rostad potatis
- Stekt kotlett med rostad potatis
- Stekt kotlett med sockerärtssallad och potatisgratäng

Kommentarer
(3)J
Johann
Har testat potatisgratängen. Till och med haft den på en (enklare) middag med vänner. Ingen klagade. Den spar ju dessutom en hel del tid och den eventuella smakförlusten kan man fixa med egen kryddning.
A
Anna birgitta
Håller med föregående
ICA-köket
Tack Anna Birgitta och Ann för era kommentarer. Detta är ett recept från ICAs matkasse, kunderna får en färdig gratäng eftersom maten ska kunna lagas en vardag på relativt kort tid. Jag kan tipsa om detta recept om ni vill laga från grunden https://www.ica.se/recept/potatisgratang-grundrecept-721833/ Hoppas det smakar. Hälsningar Ulrika
A
Ann
Varför ha ett recept med köpt potatisgratäng???
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.