Korv stroganoff med paprika

Korv stroganoff med krossade tomater som bas gör korvgrytan lite nyttigare. Särskilt när korven får sällskap av paprika och lök i grytan. Servera med råris och babyspenat samt krasse.

Ingredienser
4 portioner
4 port råris eller annat ris
1 gul lök
1 röd paprika
400 g falukorv eller kycklingstekkorv
1 msk olja
ca 500 g krossade tomater
1/2 hönsbuljongtärning
1 dl matlagningsyoghurt (10%)
salt
svartpeppar
Till servering
65 g babyspenat
1/2 ask krasse
Gör så här
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2499 KJ / 597 kCal
Fett30 g
Salt3.5 g
Kolhydrater63 g
Protein18 g
Klimatguide
1,40 - 2,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Testa liknande recept
- En stekpanna med krämig korvstroganoff och pasta i en skål på sidan om.
- Ris, broccoli och krovstroganoff på en tallrik toppad med koriander och serverad med fänkålssallad.
- Korvstroganoff Provencale
- Korv stroganoff med broccoli och röda linser
- Gräddig stroganoff med morötter
- En smörgås med stekt falukorv toppad med stekt ägg, rostad lök, skivad silverlök och klippt krasse.
Kommentar
(1)S
Sofia
Tycker personligen den är godare än vanlig korv stroganoff. Brukar addera citronpeppar och senap för lite extra sting, mycket gott!
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.