70-talet knackar på dörren och erbjuder denna maträtt bestående av kolja med äggsås som serveras tillsammans med kokt potatis och morötter. En enkel och lättlagad husmansrätt som får smaklökarna att jubla.
Ett recept från:
ICAs matkasse
v
38 2017
Rätten innehåller ägg.
Läs noga ingrediensförteckningen på buljongen.
Gör glutenfri: använd glutenfritt mjöl.
Gör laktosfri: använd matfett och mjölk utan laktos.
Gör mjölkproteinfri: använd mjölkfritt matfett. Byt ut mjölken mot soja-, havre- eller risbaserad ersättningsprodukt.
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Redaktionen
9/25/2017Hej Anita! Prata gärna direkt med din butik så kan de säkert ordna något för dig. Hälsningar Michelle
Anita
9/24/2017Tyvärr så fick vi sej istället för kolja så det blev ingen fisk den dagen kunde ha skickat någon annan vit fisk
Betty ulrika
9/19/2017Barnsligt gott! Bytte dock ut mjöl och mjölk mot 3 dl syrad grädde och 1 dl vatten istället.