Kokosramen med kyckling och broccoli

En ramensoppa behöver inte vara så krånglig att göra. Här har du en lite mildare variant med kokosmjölk, röd curry, broccoli och strimlad kyckling som huvudingrediens. Toppa rätten med lite salladslök och sesamfrön och din ramen är redo att njutas av.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 44 2025

Ingredienser
4 portioner
250 g broccoli
600 g strimlad kycklingfilé
1 msk olja
salt
peppar
1 vitlöksklyfta
1 1/2 tsk röd curry eller 1/2 tsk sambal oelek (för 4 port)
400 ml kokosmjölk
5 dl vatten
2 kycklingbuljongtärningar
4 port ramennudlar
1/2 förp salladslök (à 125 g)
1 msk sesamfrö
Gör så här
00:04:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2736 KJ / 651 kCal
Fett32 g
Salt3 g
Kolhydrater42 g
Protein47 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.

Kommentarer
32 stMaria
Perfekt bjudmat för grannar du inte riktigt känner - inte för starkt eller för konstigt men ändå lite exotiskt.
Cecilia
Trevlig vardagsrätt men receptet är lite svagt i smaksättningen. Dubbel mängd röd curry och sambal. Adderade även kaffir lime blad och serverade med limeklyftor. Det lyfte syra lite vilket gjorde denna vardagsrätt lite piggare. Det blev en krämig buljong tack vare kokosmjölken vilket uppskattades mycket.
Gustaf
Kalas! 🥳
Louise
Super gott enkelt och snabbt Tog i lite med curryn så blev det lite drag. Helt klar mammans favorit denna vecka
Beata
😍
Emma
Det var gott! Men saknade nåt!
Martina
Nä, det här var smaklöst och tyvärr en riktigt tråkig rätt.
Maria
Mums! Jag hade i både röd currypasta plus lite chiliflakes. Sen valde jag att tillsätta nudlarna i grytan när allt var klart och blandade om. Den här rätten gör vi gärna om..
Ulrika
Mycket gott! Lade till 3 klyftor vitlök och både röd currypasta & sambal oelek.
Maria
Jag tyckte det var jättegott. Den blir nog mycket godare i morron. Om man tycker den är för svag då lägger man mera krydda