Klassiska köttbullar

Svensk klassiker nummer ett! Alla älskar vi köttbullar och de passar till allt från middag till aptitretare! Lätta att variera med kryddor och olika tillbehör. Favoritrecept! Tips: servera med en god gräddsås.

Ingredienser
4 portioner
1/2 dl mjölk
1/2 dl vispgrädde
1/2 dl ströbröd
500 g nöt- eller blandfärs
1 tsk salt
1 ägg
1/2 gul lök (skalad och riven)
1 krm peppar
1/2 tsk socker
3 msk smör
1 msk olja
Serveringsförslag
kokt potatis eller potatismos
lingonsylt
pressgurka
Gör så här
00:10:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Näringsvärdet är beräknat inklusive potatismos, lingonsylt och pressgurka.
Energi2838 KJ / 678 kCal
Fett36 g
Salt4 g
Kolhydrater53 g
Protein34 g
Testa liknande recept
- Blomkålsköttbullar
- Potatisplättar med rårörda lingon
- Kristins köttbullar med trattkantareller
- Klassiska kåldolmar
- Viltkryddade köttbullar
- En nygräddad fläskpannkaka i långpanna och en kökshandduk bredvis.
Kommentarer
(166)S
Sara
Dessa kommentarer får mig att skratta så jag gråter😂
J
Jan
Smakar ingenting.
E
Eva
Magiskt goda, när min man Robert, lagar dem. Köttbullar är hälften tålamod och finlir. Himla gott med grönpepparsås till om man tröttnat på brunsås. Eftersom jag inte tål mjölk, gör han dem mjölkfria, och det fungerar precis lika bra, har testat med både flora. Löken som ger smak ska finrivas och vill man ha mer smak, ju färskare lök… mer smak på köttbullarna. Likaså en riktigt bra köttfärs, gör att det blir bra köttbullar. Blandfärs gör att köttbullarna håller ihop bättre, det var därför farmor alltid gjorde dem så. Och vill du ha mer pepparsmak, kör finmald, lite tips på vägen. Lingonsylt, äppelmos till grönpeppar, så blir det magiskt. Rätt råvaror och en man med tålamod, aldrig stress steka dem. Mat är kärlek ♥️ Riktig mat är livsviktigt♥️
P
Philip
Helt sjukt dåligt recept, smaklösa, ramlar isär, gör om gör rätt ICA!
L
Lovisa
Smeten blev bra men smakade just ingenting. Receptet behöver mer salt och peppar. Nästa gång ska jag ha i lök.
V
Viktoria
Detta blev väldigt möra köttbullar. Mycket goda dessutom. Tipset att ha pressgurka till serveringen var en hit (。◕‿◕。)
M
Meg
Blir lite full i skratt av alla kommentarer, köttbullar gör man väl lite på en höft, man utgår från något och lägger till och drar bort
C
Carola
För lite salt. För mycket olja/smör vid stekning. Annars ok.
J
Josef
ett tips är att köra nöt&grönt färs om ni vill dra ner på det röda köttet, men fortfarande äta köttbullar. mer hållbart dessutom.
N
Nermin
Det gamla receptet var perfekt. Rekommenderar inte det nya receptet. Har försökt med det nya receptet ett par gånger nu och resultatet är inte alls lika bra. Är väldigt missnöjd.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.