Gräddsås

Gräddsås är en klassisk sås som passar till det mesta! Du kan servera gräddsås till köttbullar, pannbiff, köttfärslimpa, kyckling eller kålpudding. Gör hemmagjord gräddsås genom att koka ihop grädde, soja och buljong med vatten. Vispa ner svart vinbärsgelé och red av såsen strax innan servering. Enkelt! Världens godaste gräddsås som passar till de flesta rätter i vår älskade husmanskost.

Gör så här
00:15:00
00:05:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi1652 KJ / 395 kCal
Fett40 g
Salt2 g
Kolhydrater7 g
Protein3 g
Testa liknande recept
- Kålpudding (grundrecept)
- Kålpudding med potatis och rårörda lingon
- Pannbiff med löksås
- Vegansk kålpudding
- Pannbiff med gräddsås och tomater
- Pannbiff i gräddig sås med svamp
Kommentarer
(16)H
Henrik
Om ni tycker att såsen blir för lös, så kan ni blanda 5dl grädde och 3dl vatten istället. Blev mycket bättre tycker jag.
J
Joel
Lösaste såsen någonsin
A
Anette
Supergod sås! Hade fond istället för buljong. Råkade få den lite stark och slängde då i lite lingonsylt också - blev toppen!
K
Karl erik
God.
C
Chaterine
Väldigt god ❤️
J
Jennie
Jättegod! Halverade mängden vatten och den blev lagom tjock.
C
Claudia
Jag tycker att den här var den godaste gräddsåsen jag ätit i Sverige. Den blev perfekt i konsistensen, såklart man behöver anpassa efter smak.
S
Sabina
Den blev jättetunn.. väljer inte detta recept nästa gång.
M
Morgan
Jättegod! Lade till torkad rödgul trumpetsvamp och det blev toppen!
P
Peter
Alla tyckte såsen var mycket god.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.