Katsu sando – Japansk sandwich med schnitzel

Katsu sando är typisk japansk mat där tonkatsu, alltså krispig, panerad schnitzel, serveras som en sandwich med kålsallad och tonkatsusås mellan två skivor formbröd.
Ett recept från:
Buffé nr 2, 2021

Ingredienser
4 portioner
Tonkatsusås
1 dl ketchup
2 msk worcestershiresås
2 msk japansk soja
2 msk honung
1 finriven vitlöksklyfta
Kålsallad
150 g spetskål
1/2 msk japansk soja
1 tsk sesamolja
1 tsk ris- eller vitvinsvinäger
Schnitzel
4 skivor benfri fläskkarré eller skinkinnanlår (à 150 g)
1 dl vetemjöl
1 tsk salt
2 uppvispade ägg
3 dl panko
ca 1/2 dl neutral olja (till stekning)
8 skivor vitt formbröd
ca 1/2 dl majonnäs
Gör så här
00:03:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi3782 KJ / 903 kCal
Fett44 g
Salt5 g
Kolhydrater82 g
Protein41 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
5 stKul alternativ till burgare. Det går utmärkt att använda vegoschnitzel. Testa även slaw på annan kål än vit, allt funkar
Henrik
Tyckte det var godare utan bröden tbh
Filip
Supergott och snabbt med ingredienser som vi ofta har hemma. Vi gjorde med färdig vego-schnitzel. Mums!
Mathilda
Tyckte ingredienserna va lätta och vi hade det mesta. Vi blev otroligt positivt förvånade över den väldigt goda middagen. Köpte färdiga schnitzlar och priset för det totala var ändå lågt. Det var så gott att vi gjorde mackorna igen till lunch dagen efter. Rekommenderar att faktiskt följa receptets ordning och inte börja med schnitzeln heheh (speciellt om du gör den själv som en person)
Iris
Den här mackan var helt otrolig god!! Dock så friterade vi kycklingen i 1,5 min ist för 3. Men annars var mackan helt perfekt och underbar! Ska bjuda hela min familj på dem här!
Michaela