Hoisinanka med bellaverde

Att tillaga anka kan vara lite klurigt, men vi hoppas att detta recept ska hjälpa dig till en fullpoängare! Efter att köttet steks så tillagas det färdigt i ugn. Ett underbart tillbehör är de små söta bellaverdeträden, som fått stekas och smaksättas av hoisinsås. Sesamfrön på toppen tillför en härlig nötighet!
Ett recept från:
ICAs matkasse v 16 2020

Gör så här
00:05:00
00:12:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2496 KJ / 596 kCal
Fett15 g
Salt2 g
Kolhydrater76 g
Protein34 g
Klimatguide
0,5 - 1,40 kg CO2e/portion
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.

Kommentarer
3 stJag tyckte såsen tog över hela rätten. Inte gott
Cecilia
Jättegod, men... tycker man om anksmaken ska man genomteka den då blir det mycket godare.
Sandra
Det är varken salt eller peppar i receptet men jag både saltade och pepprade ankköttet innan jag färdigställde i ugnen. Nästa gång tillsätter jag även fler grönsaker.
Margareta
Tack Margareta, du har helt rätt. Klart man ska salta och peppra. Vi har nu uppdaterat receptet. Hälsningar Ulrika
ICA-köket