En underbart smakfull paj där getostens pikanta sälta gifter sig galant med sötman från tomaterna. Välj gärna flera olika sorters tomater och lägg i ett vackert mönster. Baka gärna pajen i förväg. Då ”sätter” den sig och blir lättare att skära i fina bitar, till buffén eller fredagsmyset.
Ett recept från:
Buffé
nr 4,
2014
Innehåller gluten, laktos, mjölkprotein och ägg.
Har du lagat receptet?
Kommentarer
Cecilia
2022-01-15Denna är så god! Jag har gjort den flera gånger. Brukar köpa ett sånt där tråg med tomater i olika färger, och jag har kört den i högre form typ rund glasform. La i tomaterna hela, och sen några skivade och halva överst. Har ätit den på buffé, exvis påsk och examen. Känns festlig med timjan och pumpafröna.
Tabita
2020-12-26Hej! Kan man göra den dagen innan och sen värma upp den dagen efter? Eller blir den ”torr”? Med vänlig hälsning, Tabita
Camilla
2020-03-19Hej! Ska denna paj ätas kall eller varm?
Redaktionen ICAse
2020-03-20Hej Camilla! Pajen är godast när den serveras varm. Hoppas att det smakar! Hälsningar Elina