Frukostmilkshake

Hotta upp din frukost med en magiskt god milkshake med smak av banan, hallon och jordnötssmör. Och du kan vara lugn – denna frukostmilkshake är mer hälsosam än onyttig. Lägg bananerna i frysen kvällen innan och koka hallonen, så går det fort sen. Recept och bild av allthingsgreen.nu
Ett recept från:
Buffé nr 10, 2016

Ingredienser
2 portioner
Hallon
1 dl frysta hallon
1 msk vatten
1 tsk agavesirap
Milkshake
2 frysta skivade bananer
3 dl osötad mandeldryck
3 msk osötat jordnötssmör
2 krm vaniljpulver
ev 2 tsk agavesirap
För alla
Fri från gluten, laktos, mjölkprotein och ägg.
OBS! Livsmedelsverket rekommenderar att man kokar frysta hallon av utländskt ursprung. Bären kan nämligen bära på ett virus som orsakar vinterkräksjuka. Det är däremot ingen fara om du använder frysta hallon plockade i Sverige, därför rekommenderar vi att använda svenska hallon till detta recept.
Gör så här
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi1355 KJ / 324 kCal
Fett15 g
Salt0.48 g
Kolhydrater37 g
Protein7 g
Kommentarer
Var konstig smak med Jordnötssmör i, blev typ en sträv känsla i shaken. Funkar att dricka men kanske inget som man vill ha ofta.
Joakim
2022-01-23Beroendeframkallande!
Emma
2018-12-21