Här är ett recept på riktigt smarrig fiskburgare rostad sötpotatis och en härlig avokadokräm. Du fyller hamburgaren med panerade fiskfiléer, krispig sallad, tomat och lök. En garanterad succé på middagsbordet. Som tillbehör gör en fräsch avokadokräm med en hint av citron och rostad sötpotatis.
Ett recept från:
ICAs matkasse
v
13 2016
Rätten är fri från ägg men innehåller gluten, mjölkprotein och laktos.
Vad du äter kan göra stor skillnad, inte bara för dig själv, utan även för miljön och klimatet. Inspireras av våra klimatguidade recept som hjälper dig att minska klimatpåverkan – utan att för den skull minska på matglädjen.
Kommentarer
Grazyna
2021-11-15Den är så bra! Bästa alternativet till vanlig hamburgare!
June
2020-09-24Lättlagad och skön rätt jag tror att jag också kan nyttja redolagad remoulade dressing från ICA till ett gott val.
Jeannette
2016-03-31Jättegott men vill man att fisken ska vara knaprig så föreslår jag att man steker den i stekpannan.