Chorizogratäng med basilika

Fabulös och mättande gratäng med italienska smaker! Stek chorizo och lök, tillsätt krossade tomater, oliver, balsamvinäger och låt småkoka några minuter. Låt den nykokta pastan rinna av och blanda den med sås och basilika. Lägg på mozzarella och tillaga mitt i ugnen. Duka fram din osttäckta gratäng med fräsch ruccola.
Ett recept från:
ICAs matkasse v 21 2014

Ingredienser
4 portioner
4 port pasta, gärna rigatonipasta
1 gul lök
1 vitlöksklyfta
1 msk olja
300 g färsk chorizo
2 burkar krossade tomater (à 390 g)
ca 1 1/2 dl urkärnade kalamataoliver
2 msk balsamvinäger
salt
peppar
ca 100 g mozzarella med basilika
1 kruka basilika
65 g rucola
Gör så här
00:02:00
00:05:00
00:15:00
Har du lagat receptet?
Näringsvärde per portion
Energi2699 KJ / 645 kCal
Fett30.3 g
Kolhydrater62.9 g
Protein26.7 g

Kommentarer
10 stSuperenkelt och gott! Körde med 500g pasta och 450g chorizo (skuret i slantar) vilket räckte till 5 mellanstora portioner.
Axel
Enkelt och gott. Kommer att laga igen, men då utesluta basilikan, ta en större lök och låta tomatsåsen koka ihop längre.
Elin
Föll hela familjen i smaken! Vi valde chorizos med mycket smak vilket lyfte rätten och behövde då inte komplettera med chili
Ann
Grymt recept, supergott för alla som gillar valsamvinäger och lite starkare korv! Glöm inte smaka av när ni har i balsamvinäger, om ni inte gillar smaken!
Sebastian
För mycket basilika. Smaken frän. Inte gott/Liselott
Christina
Dubbla mängden korv, annars supergott!😊
Emelie
Väldigt god och annorlunda smak. Även fast jag älskar vinäger och sura/syrliga saker överlag så vart det lite mycket med 2 msk balsamvinäger. "Räddade" upp det genom att bryta av med honung tills smaken passade mig bättre :)
Josefin
Mera vitlök 😊 Jag tog 4 klyftor
Klara
Bra och billigt. Dock kan rätten upplevas lite sur p.g.a. tomatsåsen. Jag tror att rätt val av tomatsås gör rätten!
Carl-henric
Kanongott tyckte hela familjen. Kommer att göras igen :)
Ingrid